Sigara neden bağımlılık yapar ?

İnsan vücudu için son derece zararlı olan sigara, başta akciğer olmak üzere birçok organa zamanla zarar vermektedir. Bununla birlikte içinde bulundurduğu nikotinden dolayı bağımlılık yapan sigara bunun yanında çok sayıda zehirden oluşması nedeniyle beraberinde birçok hastalığı da davetiye çıkarmaktadır. Barındırdığı bağımlılık yapan maddelerden dolayı ilk başta tek tük içilen sigara sonrasında paket haline dönmekte ve daha sonrasında ise önü alınamaz bir hale gelmektedir.

Sigara hangi hastalıklara yol açar ?

Yıllarca hiç durmadan tüketilen sigara zamanla solunum yolu rahatsızlıklarına neden olacağından ve böylece nefes almayı zorlaştıracağından dolayı bir süre sonra bırakılması kaçınılmaz olmaktadır. Kullanıcı sigarayı bırakmaya karar verdiyse ilk önce buna kendisini inandırmalıdır. İçiçi, sigarayı bıraktırma merkezlerinden yardım alabileceği gibi kendi başına da sigarayı çeşitli yollarla bırakabileceğini unutmamalıdır.

Uzun yıllar boyunca tüketilen ve vücudu tahrip eden sigara bırakıldıktan sonra metabolizma ne zaman eskiye haline, normale dönmektedir ?

Sigara bırakıldıktan ortalama 6 ay gibi bir zaman sonra metabolizma normale dönerek eski hızında çalışmaya devam etmektedir.