Smear Testi nedir ?

Kadınlarda sıklıkla görülen rahmin alınmasına kadar gidebilen bir tablo oluşturabilen rahim ağzı kanserini teşhis etmek için rahimden alınan bir sıvı üzerinden yapılan testtir. Rahim ağzı kanseri belli bir süreçte oluştuğundan dolayı testinde belli bir zamana yayılarak yapılması gerekmektedir.

Smear Testi nasıl yapılır ?

Oldukça basit bir şekilde yapılan Smear Testi için ilk aşamada rahim ağzının görülmesi spekulum ile sağlanmakta sonrasında ise spekulum aracılığıyla rahim ağzına yumuşak ince bir çubuk sokularak ilgili sıvı bölgeden kolayca alınmaktadır. Alınan sıvının içinde bulunan hücreler özel bir sıvıya konularak ayrıştırıldıktansonra inceleme için patalojiye yönlendirilmektedir.

Rahim ağzı Smear Testi ne zaman yapılır ?

Ağrısız ve acısız 15-30 saniyede uygulanan test genelde 3 yılda bir yapılmaktadır. Bu test için kadının öncelikle kanamasız olması gerekmektedir. Doktorlar adetten sonra 10 gün içerisinde bu testin yapılmasını önermektedir. Smear Testi adetten sonra yapılabildiği gibi adete yakın bir dönemde de yapılabilmektedir. Fakat sağlıklı sonuç alabilmek için kanamasız dönemde uygulanması şarttır.