Farkındalık, farkında olma ve şimdiki ana dikkat etme eylemidir. Yemek yemek, yürümek, koşmak ve benzeri her türlü faaliyette farkındalık pratiği yapabilirsiniz. Örneğin markette sıra beklerken veya otobüste otururken. Amaç basitçe deneyimlerinizi iyi ya da kötü olarak yargılamadan onlarla birlikte var olmaktır.

Farkındalık pratiği yaptığınızda, geçmişte ne olduğunu veya gelecekte ne olabileceğini düşünmezsiniz. Sadece dikkatinizi şu anda neler olup bittiğine odaklarsınız. Bu şekilde, farkındalık anı yaşamanıza ve kendinize ve etrafınızdakilere daha uyumlu olmanıza yardımcı olur.

Farkındalıklı olduğunuzda, yaptığınız şeyin sonucundan ziyade sürecine odaklanma eğiliminde olursunuz. Örneğin, farkındalıkla bulaşık yıkıyorsanız, yıkanacak kaç bulaşık kaldığını veya saatlerce tavaları ovmak söz konusu olduğunda ne kadar yorgun olduğunuzu düşünmek yerine, ellerinizin her bir bulaşık üzerinde kayarken ne kadar sıcak ve sabunlu hissettiğine; veya suyun parmaklarınızın üzerinden ılık bir akıntı gibi akmasının ne kadar hoş bir his olduğuna; veya yeni temizlenmiş tabak ve bardaklardan buhar yükseldiğinde ne kadar güzel koktuğuna; veya her şey yıkanıp temizlendiğinde ve dolapların veya çekmecelerin içine güvenli bir şekilde yerleştirildiğinde ne kadar ödüllendirici bir his olduğuna odaklanabilirsiniz.