Aargau (Almanca), Fransızca ARGOVIE, Kuzey İsviçre‘de ülkenin Almanya ile sınırının bir bölümünü oluşturan kanton. Batıda Basel-Laandschaft yarı kantonu ve Solothurn kantonuyla, güneyde Luzern kantonuyla, doğuda Zug ve Zürich kantonlarıyla komşudur. Yüzölçümü 1.405km²’dir. Adını aldığı Aare Irmağı‘nın aşağı çığırı kantonun içinden geçer.

Aargau, Alpler ile Jura Dağları arasında uzanan büyük İsviçre Platosunun kuzeydoğu kesimini oluşturur. Göz okşayıcı ormanlarla kaplı tepeler ve vadiler burada birbirini izler. Habsburgların ataları, bugün kantonun merkezi olan Aarau yakınlarında yerleşmişti. İsviçre Konfederasyonu 1415’te bölgeyi Habsburglardan aldı. Bern‘in elinde kalan güneybatı bölümü 1798’de Helvetica Cumhuriyeti‘nin Aargau kantonu oldu; geri kalan bölüm de Baden kantonunu oluşturdu. 1803’te bu iki kanton (ve 1802’de Avusturya tarafından Helvetica Cumhuriyeti’ne bırakılan Frick) birleştirildi ve Aargau Kantonu adıyla İsviçre Konfederasyonu üyeliğine kabul edildi.

İsviçre’nin en verimli bölgelerinden biri olan kantonun ekonomisinde tarım, mandıracılık, meyve ve tahıl üretimi ile hasır örmeciliği ön sırayı alır. Elektrikli araçlar, hassas ölçü araçları, tekstil, çimento ve puro imalatı, tuz çıkarımı ve arıtımı belli başlı sanayi etkinlikleridir. Beznau‘da iki nükleer enerji santrali işletilmektedir. Kantonun güzel doğa görüntüleri, eski şatoları, zengin müzeleri ve Schinznach Bad ile Baden‘deki sıcak su kaynakları çok sayıda turisti bölgeye çeker. Hemen hemen tümü Almanca konuşan nüfusun yarıdan biraz fazlası Protestandır. Nüfus (1983 tah.) 459.077.